Hírek

Elérhetőségek

Nyílt levél Dr. Barta Györgyi háziorvos részére

dr. Barta Györgyi háziorvos részére.

Tisztelt Doktornő!

A visszajelzések alapján azt tapasztaltam, hogy a betegeknek nem az ellátás minőségével van gondja, a páciensek és hozzátartozók leggyakrabban arra panaszkodnak, hogy az orvos nem szentel nekik elegendő időt, hogy elmondhassák, a betegség tünetei mellett valóban mi is bántja őket, mitől félnek ezzel kapcsolatban. Gondolok például egy daganatos betegséggel küzdő betegre. A betegség és a kezelés miatt olyan problémákkal szembesülhet, mint a hajhullás, az impotencia, vagy épp az emlők műtéti eltávolítása. Ezek mind-mind olyan lelki problémákat okoznak, amelyekre talán az orvosok nem mindig fordítanak elegendő figyelmet a kezelés mellett, a betegnek viszont a mindennapjait alapjaiban változtatja meg: befolyásolják életvitelét, párkapcsolatát, karrierjét.

Ezért is kulcsfontosságúnak tartom az orvos-beteg találkozást. Ekkor alapozhatjuk meg azt a fajta bizalmat, mely alapján a beteg úgy érzi, rábízhatja magát orvosára, megoszthatja vele legbelsőbb félelmeit, kérdéseit, problémáit, melyeket akár magának sem merne kimondani.

Biztos vagyok benne, hogy ezekben a dolgokban egyetértünk. Ezért javaslattal szeretnék élni a külön orvos-beteg találkozó szoba kialakítására. Ezt egyébként jogszabály is előírja. Szeretném megtudni a véleményét arról tervről ami az alábbiakat tartalmazza:

  • Jelenleg két háziorvosi rendelő található az egészségházban. Az egyik rendelő délelőtt a másik rendelő délutáni órákban üzemel. Átfedési idő a két rendelés között nincs.
  • Az egyik rendelőnek (dr. Barta Györgyi) az alapterülete 22,42 m2, a másik rendelőnek (dr. Sípos Lajos) az alapterülete 18,5 m2.
  • A két rendelőnek közös fala van, a falon ajtónyílás kialakítható.

Az elképzelés szerint a két rendelőt összenyitnánk és teljesen új bútorzatot kapnának oly módon, hogy déli falon zárható szekrényrendszert alakítanánk ki. Két új orvosi íróasztal, illetve asszisztensi asztal is telepítésre kerülne a hozzájuk tartozó számítástechnikai háttérrel. Ezzel a megoldással ugyan egy teret használna a két orvos, de mindkettőjüknek lehetősége lenne a külön-külön felszerelés használatára.

A nagyobb alapterülettel bíró rendelőben folyna az általános rendelés és a kisebb alapterületű rendelő lenne a bizalmi szoba, ahol megvalósítható lenne a négyszemközti orvos-beteg találkozó.A tervünkkel megkerestük a területileg illetékes ÁNTSZ-t, ahol azt a felvilágosítást kaptuk, hogy van már precedens ilyen megosztott működésre, hiszen Dunakeszi Fóti úti rendelőben is hasonló felállásban dolgoznak a háziorvosok. Részükről elfogadható lenne ez a megoldás. Egyetlen kitételük van, miszerint a két rendelés között egy fertőtlenítő takarításra van szükség.

Kérem a Tisztelt Doktornőt, hogy írja le a véleményét arról, hogy kivitelezhetőnek tartja-e ezt a megoldást.

Sződliget, 2020. január 29.

Üdvözlettel

Juhász Béla polgármester